top of page
  • Andrea Jelínková

JE KÁVA PROSPĚŠNÁ? A VADÍ PŘI HUBNUTÍ?

Káva je v dnešní době součástí života většiny obyvatel po celém světě. Česká republika není výjimkou. Ačkoliv o benefitech kvalitní kávy nemůže být pochyb, stejně jako u většiny jiných potravin záleží na kvalitě, množství, časování a v neposlední řadě i zdravotním stavu každého z nás.


Zdravotní prospěšnost kávy

Káva je známá svým účinkem potlačovat únavu. Stimuluje centrální nervový systém a kofein se v mozku váže na receptory buněk, na které se za normálních okolností váže molekula adenozinu (molekula únavy). Jen je dobré si uvědomit, že ve skutečnosti nedochází ke skutečnému “nabuzení”, ale jde spíš o vypnutí kontrolky “odpočiň si”. Na fungování adenozinového receptoru zároveň záleží, jak moc na nás kofein působí – jestli si můžeme dát kávu maximálně po obědě a nebo klidně před spaním a na náš spánek nebude mít vliv.

Káva má pozitivní efekt na naši mikrobiotu. Čistá káva může potlačovat množení zlých bakterií a naopak podporovat množení těch dobrých. Ovšem když budete jíst špatnou stravu s velkým množstvím tuku, soli, velkého množství alkoholu, dojde k narušení střevní mikrobioty a nezachrání vás ani 10 šálků kávy denně.

Káva také podporuje peristaltiku. Podporuje totiž aktivitu nervových buněk, které přenášejí signál na svalové buňky. Máte-li problém se zácpou, zkuste šálek kvalitní černé kávy. Až u 30 % lidí káva způsobuje zesílené kontrakce konečníku a tím vylučování stolice. Tento efekt se projevuje už 4-5 minut po vypití kávy. Je to stejně silný efekt, jako kdybyste snědli velké množství vydatného jídla, které naplní žaludek a ten posílá signál přes nervový systém do střeva, že je potřeba udělat místo. U těchto lidí může abstinence kávy vést k zácpě.

Kofein v kávě také zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový a respirační systém (srdce a dýchání), čímž pomáhá lidem s astmatem.

Mnoho studií uvádí, že káva zvyšuje množství antioxidantů v krvi, což je pro nás velmi pozitivní. Antioxidanty pomáhají v boji s volnými radikály, jejichž přemíra v těle vede k destrukci buněk, poškození tkáně a tím k celé řadě tzv. civilizačních nemocí.

Přiměřená konzumace kávy snižuje riziko ztukovatění jater (steatóza). Ovšem i tady platí, že přetěžovaná játra káva nespasí.

Přiměřená konzumace kávy snižuje riziko vzniku žlučových kamenů. Je to dáno tím, že káva má hodně hořčin, které zesilují kontrakce, tím dochází k vytlačování žluči a udržování žlučníku v lepší kondici.

Káva také zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, čehož rádi využívají sportovci.

Negativa

Mezi negativní projevy patří zrychlení srdeční činnosti či bolest žaludku z důvodu podráždění sliznice. Proto se nedoporučuje lidem se sklonem k pálení žáhy, s žaludečními a dvanáctníkovými vředy. Konzumace kávy dráždí i střevní nervový systém. Lidem trpícím Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou, se doporučuje kávu nepít a to ani v období remise.

Některé studie uvádí, že kofein přechodně zvyšuje krevní tlak, dokud si na něj organismus nevytvoří tolerance. Potom se krevní tlak vrací k výchozím hodnotám. Bylo zjištěno, že tento jev ustupuje u zdravých lidí po třech dnech pravidelné konzumace kávy (3 šálky denně).

Kofein brání řádné asimilaci železa, ovlivňuje metabolismus vápníku v těle a zvyšuje jeho vylučování. A jeho močopudné účinky z organismu odplavují draslík a zinek.

Tři a více šálků kávy můžou způsobit významný nárůst symptomů PMS.

Pokud máte žlučové kameny může káva vyvolat silnou bolest a koliku. Riziko koliky stoupá, pokud si kávu osladíte a dáte si ji se smetanou nebo zmrzlinou. Kombinace tuku a cukru je totiž pro spuštění koliky tou nejhorší kombinací, která souvisí s pohybem nebo zaklesnutím žlučových kamenů.

Pití kávy se nedoporučuje ani v těhotenství a při kojení. Kofein v těhotenství prochází placentou. Při jeho nadměrném příjmu tak může dojít ke snížení růstu plodu. Kofein se dostává i do mateřského mléka, kojené dítě může být podrážděné a trpět nespavostí.

Na kvalitě a přípravě záleží

Podle baristy Robina Blaschka naprosto zásadně záleží na kvalitě zrna, pražení i samotné přípravě kávy. Špatně připravená káva může být zdravý škodlivá. Českého vystydlého turka by nedoporučil, obsahuje mimo jiné obrovské množství tříslovin, které následně velmi dráždí zažívací trakt.

Problém rozpustné kávy

Ačkoliv se spousta lidí v poslední době naučila pít kvalitní espresso, pořád se v našich domácnostech běžně pije rozpustná káva. Podle Robina je problém rozpustné kávy hlavně v tom, že se zpracovává ihned po upražení. Následně se několik hodin vaří na “kaši” a při tomto procesu dochází k uvolňování velkého množství negativních látek a ve velkém v ní zůstává akrylamid a furan, které jsou považovány za karcinogenní. Po uvaření se zmrazí na mínus 100 °C, lyofylizuje se a pak se často čistí peroxidem vodíku, aby se odstranily látky, které by mohly způsobit to, že káva zestárne. Pití této kávy přirovnává ke stravování se polévkou z pytlíku.

Jak časovat dávku kofeinu?

Kávu není vhodné pít na lačný žaludek. Negativně ovlivňuje ochranný hlen, podporuje tvorbu kyseliny chlorovodíkové, a to má za následek poškození sliznice a dráždivý účinek kofeinu může vést k bolestivým křečím. Zároveň se vytváří podmínky pro množení bakterie helikobakter pilori a posiluje to její schopnost vyvolat nemoc.

Dát si kávu hned po probuzení není vhodné z i důvodu nejvyšší hladiny kortizolu, hormonu, který má regulovat připravenost těla na denní stres a pomoct nám s nastartováním dne. Ráno po probuzení je koncentrace kortizolu maximální. Když přijmeme kofein, znegujeme jeho účinek. Proto se doporučuje konzumovat kávu 2-4 hodiny po probuzení, když už ranní hladina kortizolu klesá.

Káva a hubnutí

Pokud se pitím kávy snažíte udržet déle bdělí nebo díky ní není váš spánek dostatečně kvalitní a dlouhý, dobrou službu vám při hubnutí neudělá. Energetická hodnota kávy z pohledu kcal / kJ je téměř nulová, ale pokud ji sladíte nebo pijete se smetanou, může se z kávy stát slušná “kalorická bomba”.

Kofein dnes bývá hlavní složkou různých spalovačů tuků. Sám o sobě ale tuk nespaluje. Je pouze spouštěčem kaskádových procesů a reakcí, které vedou k vyšší mobilizaci energetických zásob. Z těchto důvodů je také účinnost spalovačů bez pohybové aktivity omezená.

A co káva s mlékem?

Jak jste zjistili o pár řádků výše, jsou mezi námi lidé, kterým tahle kombinace opravdu nesvědčí. Káva s mlékem také způsobí problém člověku, kterému vadí mléko jako takové.

Mléko prý zpomaluje účinky kávy, proto v Itálii pijí kávu s mlékem jen dopoledne, kdežto odpoledne ji pijí čistou, aby jim nebránila ve spánku.

Poslední tip na závěr

Jestli při otevření ledničky cítíte nepříjemný zápach, vložte do ní misku s namletou kávu. Káva tyto nepříjemné pachy pojme.

Pokud jste milovníci kávy a káva vám nezpůsobuje zdravotní potíže, není důvod se jí vzdát. Naučte se připravovat si kvalitní zrnkovou kávu a vychutnat si ji bez cukru spíš v průběhu dne.

Líbil se vám článek. Pak ho sdílejte se svými přáteli. 🙂


Chcete se toho o potravinách dozvědět víc? Přijďte k nám. Stačí vyplnit formulář nebo zavolat a domluvit si schůzku.

コメント


コメント機能がオフになっています。

Kategorie příspěvků

Sledujte nás na Facebooku

bottom of page