OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Dna

Dna je chronické onemocnění, se kterým se postižení potýkají většinou celý život. Dna může vzniknout z více důvodů - například genetickou poruchou metabolismu látek zvaných puriny, úrazem kloubu, dlouhodobým užíváním některých medikamentů (například diuretik), stresem či častým rentgenováním. Rizikovými jsou pro vznik dny také nadváha a nedostatek pohybu, nedostatečný pitný režim a také dědičné zatížení.

Dna - Články Světa zdraví VERONA - BerounDna je velmi často způsobena nadměrným příjmem potravin, které obsahují puriny. Organismus není schopen zvýšený přívod purinů zvládnout a ty se pak ve formě kyseliny močové (produkt metabolismu purinů) ukládají v tuhých tkáních těla. Nejčastěji jsou to malé klouby, například palce u nohou. Kyselina močová je v kloubech hromaděna v podobě miniaturních krystalků, které ostrými hranami propichují okolní tkáň a působí tak prudkou bolest a také záněty. Může dojít až k degeneraci kloubu a úplné ztrátě jeho pohyblivosti. 

Dalšími projevy dny jsou kromě bolestivosti kloubů i zvýšená hladina kyseliny močovév krvi a někdy také potíže mimokloubní (například postižení ledvin).

 

Co ano

 • zvýšený příjem tekutin - dostatek tekutin napomáhá vyplavování usazenin z kloubů (vhodná je zásaditá minerální voda)
 • vhodné je zařazení většího množství zeleniny s malým množstvím purinů a také ovoce (například datle, čerstvá dužina z kokosu, avokádo, hrozinky, banán, hruška, jahody, třešně, pomeranče, grep. kiwi)
 • úprava hmotnosti (dna vzniká nejčastěji u lidí s nadváhou)
 • tuky, které neprošly varem
 • zakysané mléčné výrobky
 • pravidelné stravování (vynechávání jídel a hladovění způsobuje nárůst množství kyseliny močové v krvi)

Obzvláště vhodné potraviny jsou rýže, brambory, zelenina, ovoce, celá zrna obilovin (nikoliv ale klasické ani "racionální" chleby), máslo, olivový olej, kozí tvaroh a sýry, tofu, rýžové nudle, mozarella, mandle, amarant, pohanka, proso, divoká "indiánská" rýže, švestky, třešně, ananas, borůvky, meloun, grepy, povidla, papriky, okurky. Jako zdroj bílkovin můžete samotné vaječné bílky, které se dají třeba zapéci s bramborami a trochou kozího tvarohu a zeleniny.

Co ne, co z jídelníčku vyloučit

 • potraviny, které obsahují puriny (zejména vnitřnosti, drobné ryby a rybí konzervy, mladé maso), extraktivní látky (masové vývary a koncentráty, masové polévky, uzeniny a uzené potraviny, paštiky)
 • důležité je vyloučení alkoholu, který brání vylučování kyseliny močové, a také silného černého čaje
 • omezení příjmu soli
 • nevhodná jsou také smažená jídla, kvasnice (chléb a další kynuté výrobky), kofein, kapusta, květák a horčice, margaríny, sýry (především plísňové a tavené), podzemnicový a kukuřičný olej, arašídy, mák, jižní ovoce, kysané zelí, čokoláda, kečup, pravé čaje a kakao, sojová omáčka a živočišné tuky

Při onemocnění dnou je potřeba úplně vynechat potraviny, které obsahuji 150 a více mg purinů na 100 g potravin. Výjimečně si můžete dopřát potraviny s obsahem 50 - 150 mg, ostatní bez omezení.

Co ještě musí dělat ti, kdo mají dnu a chtějí zhubnout?

 • pít hodně vody, čaj z dubové kůry, kopřivový a jaterní čaj; vhodné jsou i mandle v malém množství
 • věnovat se pohybové aktivitě, skákání a dlouhé běhání není vhodné pro klouby postižené dnou, efektivnější je například cykliistický trenažér či plavání, vhodná doba cvičení je alespoň 45 minut, aby se nastartovalo spalování tuků
 • pomozte svému zdraví zařazením vhodných potravinových doplňků, pomoci s redukcí případných zánětů by mohl EnzyMineral, zhubnout pomůže InThermo, nenasycené tuky typu omega 3 dodá InClever 

Chci se objednat do Světa zdraví VERONA - Beroun

 

RNDr. Petr Fořt, CSc.

Petr Fořt Svět zdraví Beroun

Víte, že ...

... klienti pod vedením výživových poradců Světa zdraví v Berouně již zhubli 4.228 kg a v celém Světě zdraví již 265.904 kg? Ještě váháte?

 

TOPlist

Fotogalerie

Certifikát kalibrace tělesného analyzátoru TANITA

Oblíbené odkazy